MMN | Makine Mühendisliği Forumu
Makine Mühendisi Olursam Nasıl İş Bulacağım? - Baskı Önizleme

+- MMN | Makine Mühendisliği Forumu (http://makinemuhendisligi.net/forum)
+-- Forum: Kariyer (http://makinemuhendisligi.net/forum/forumdisplay.php?fid=72)
+--- Forum: Kişisel Gelişim (http://makinemuhendisligi.net/forum/forumdisplay.php?fid=75)
+--- Konu Başlığı: Makine Mühendisi Olursam Nasıl İş Bulacağım? (/showthread.php?tid=3186)

Makine Mühendisi Olursam Nasıl İş Bulacağım? - JoshPros - 10.01.2017

Selamun Aleyküm.

Ben üniversite sınavına hazırlanıyorum.Hedefimde makine mühendisi olmak.Ancak bugünlerde kariyer.net gibi iş ilanlarının bulunduğu web sitelerini incelediğimde görüyorum ki çok fazla iş başvurusu var.Daha 1 gün önce verilmiş ilanda 1000'den fazla başvuru bulunuyor.Bu kadar çok iş başvurusu varken ben mühendis olursam iş bulamam diye korkuya kapılıyorum.Muhtemelen Bursa Teknik Üniversitesi veya İstanbul'da Tam Burslu özel bir üniversite de okuyacağım.Yüksek puanlı okullara gidemeyeceğimi de biliyorum.Peki ne yapmalıyım , boşuna mı endişeleniyorum , yardımlarınızı bekliyorum.

RE: Makine Mühendisi Olursam Nasıl İş Bulacağım? - OzSerhat - 10.01.2017

Angel Angel Şu anda yeni mezun bir makina mühendisi olarak bu konuyu çok düşünmemeni öneriirim kardeşim.
Yani mesleği sevmek konusunu geçtim, para için yapıyorsan bu mesleği daha farklı mesleklerde düşünebilirsin.
Eğer diyorsan ki benim makina ile ilgili bölümlerde tanıdıklarım çevrem iş imkanım olma ihtimali yüksek bunu yapabilirsin. Lakin bu mesleği okumanında ayrıca bir çilesi var, üniversitenin ikinci üçüncü yıllarında ( severek yapmak hariç ) para için keşke başka meslek okusaydım yine para kazanırdım daha kolay iş imkanı diye pişman olma derslerden dolayı .. Smile
Allah yolunu açık etsin Angel Angel

RE: Makine Mühendisi Olursam Nasıl İş Bulacağım? - engineeronur - 10.10.2017

Derslerde de büyütecek bir şey olduğunu sanmıyorum. 1. sınıf en kek yıl. 2. sınıfta zorlanırsın biraz. ama kaldığın ders sayısı ders almamanı etkiliyorsa 1 tane almaman da yarar var yaz okulu yapmana gerek yok. Zaten 2. sınıfı bitirince okulun %80 i bitiyor. 3. sınıf derslerinden sadece Makel ve teori bizde isimleri sizde makel ve mekanizma tekniğidir belki o dersler zor oluyor. 1 tane ders almıyorum o da makel.
Bu 2 dersi de verdikten sonra okul 4 yılda her türlü biter. 2. sınıfta 5.6. yıl uzar galiba dedim. (4 ilk dönemden ders kaldı 2 ikinci dönem)
o 4 dersi alıyorum ve hiçbirinde zorlanacağımı düşünmüyorum çoğunu biliyorum ve oturup çalışıyorum.
Kimse boşuna makine zor 4 yılda bitmez demesin. öyle güzel biter ki.
İş bulmak konusunda nerelerden iş bulunur o konuyu ben de merak ediyorum. İlan yok. Çevredeki fabrikalara tek tek gidip soracak mıyım iş var mı abi diye de düşünmüyor değilim Big Grin Big Grin Üniversite hayatın boyunca bütlerden uzak dur derim bu da son tavsiyem Big Grin

RE: Makine Mühendisi Olursam Nasıl İş Bulacağım? - kadirpolat162 - 10.10.2017

meslek seçimini bu vakte kadar bırakman yanlış olmuş kardeşim. eğer bu mesleği yapacaksan da severek yaparsan ve emek harcayacaksan bir şeyler yapabilirsin. mühendislik çok titizlik isteyen bir alandır iş hayatı hele ki özel sektör çok yorucudur. iş ilanları konusuna gelince o konu sana kalmış diploma bir şeyler ifade etmez. sektörün istediği bazı kriterler var onlar sende varsa iş bulursun. 4 yıllık eğitim hayatında bilinen öğrenci hayatını yaşayamazsın. ama bazı kararları vermen gerek artık geç kalmışsın biraz, kendine güveniyorsan yap derim