Makine mühendisi olmak istiyorum..
Wink 
Sevgili makine mühendisi abilerim, ablalarım(var mı bilmiyorum)..
Forumda sınavı bitirmiş öğrenciler için bir bölüm ya ben göremedim ya da yoktu konuyu buraya açmak istedim.

Bu sene girdiğim LYS sınavında işler tam istediğim gibi gitmedi.Seneye daha iyi bir puan alıp daha iyi bir yere gitmeyi düşünebilirdim fakat 1 sene daha o çileyi çekmek istemiyorum ve bir yer yazmak istiyorum.

MF-4'te puanım: 406 sıralamam:35861

Kafamda İzmir Yüksek Eğitim Enstitüsü ve Ege Üniversitesi var.Sizden ricam acaba bana öncelikle makine mühendisliğini seçmemin doğru olup olmadığını ve düşündüğüm üniversiteler hakkında bilgi sahibi edebilir misiniz?

Şimdiden teşekkürler cevaplarınız için..
Ben yorumumu bir öğrenci olarak yapayım.
Iki üniversite izmirin iyi üniversitelerinden. İyte çok daha iyi gibi gözüksede merkeze uzak olduğundan üniversite hayatın beklediğin gibi geçmeyebilir. Ege'de ise çok iyi geçip derslerinden kalabilirsin. Önce kendini tanıyıp yorumladıktan sonra bir seçim yapman daha iyi olacaktır.
Makina Mühendisliği 4.sınıfa geçmiş bir öğrenci olarak;
Bence makina mühendisliğini tercih etmen senin yararına olacaktır.Çünkü birincisi 4 temel mühendislikten biri olması ikincisi de alanının çok geniş olmasıdır.Konstüksiyon,Enerji,Mekanik,Otomotiv ve Robotik olmak üzere 5 ana dala ayrılır.Öncelikle İYTE eğitim dili ingilizce ve özellikle Makine mühendisliğinin zor bir bölüm olduğunu da düşünürsek orada fazla zorlanabilirsin.Ancak Ege Üniversitesinde dersler daha çok Türkçe ağırlıklı verildiği için orda çok fazla zorlanmadan derslerinden geçebilirsin.
çok zor bir bölüm ben bu kadar zor beklemedim daha birinci sınıfta pes etmek üzereydim bu aralarda biraz ayak altınada alındı ama şöyle bir gerçek var en çalışma alanı geniş mühendislik ve isteyerek yazarsan çok zevkli Cool
Öncelikle sınav sonuçlarınız hayırlı olsun. Hangi bölümü seçip nasıl bir hayat yaşarsanız yaşayın hakkınızda hayırlısı odur, unutmayın.

Makine mühendisliğinin sizin için uygun olup olmadığını biz bilemeyiz. Bunu ancak siz anlayabilirsiniz. Biz ancak yönlendirebiliriz. Mesela fizik problemleri size eğlenceli geliyorsa, matematiği anlayabiliyorsanız, cetvel vs. ile bir şeyler çizmekten hoşlanıyorsanız, işlerinizi planlı yapabiliyorsanız, en az bir kaç kişiye önderlik yapabilecek kapasitede olduğunuzu düşünüyorsanız, karar verirken zorlanmıyorsanız, ders çalışmaya üşenmeyecekseniz bu bölümü seçip okuyabilirsiniz. Bu özelliklerin tümüne sahipseniz zaten başarıyla mezun olup iyi işlerde çalışabilirsiniz.

Bir diğer mevzuya gelirsek; bir yıl daha beklemek riskli iştir. Seneye daha iyi bir puan yapmanız garanti değildir. Belki daha zor sorular gelecek ve şimdiki puanınızdan çok az fazla yapabileceksiniz, belki de -Allah muhafaza etsin- bir kaza olacak veya sınava girmenize mani olacak bir şeyler olacak. Bunları bilemezsiniz ve programlayamazsınız. Bu yüzden bu sene tercihinizi yapıp bir daha da geriye dönüp bakmamanızı tavsiye edebilirim.

Aklınıza takılan bir şey varsa çekinmeden forumda dile getirebilirsiniz.

Hepinize hayırlı ramazanlar.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  MAK MÜH İSTİYORUM HANGİ ÜNİVERSİTE LİSTEME BAKARMISINIZ? teknocini 0 1.373 14.07.2014, Saat:19:04
Son Yorum: teknocini

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi