MMN | Makine Mühendisliği Forumu
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Reklam

Forum
Reklam Alanı

İstanbul'dan Sakarya'ya Günübirlik (Servisle vs.) Gelerek Okumak
Konu: 862
Kıdem: 02.11.2011

İstanbul'da ve özellikle Anadolu yakasında yaşayanlar yakınlığı sebebiyle genelde Sakarya ve Kocaeli Üniversiteleri'ni tercih ediyor. Bu yüzden söz konusu okulların öğrencilerinin neredeyse yarısı İstanbul'dan oluyor. Yurt, ev vs. uğraşmak istemeyip her gün evinden gidip gelmek isteyenler için servis hizmeti sunuluyor. Bir dönem servis kullanmış biri olarak bu konuda akla takılabilecekleri ve tecrübeleri paylaşmak istedim. İnşallah faydası olur.

Öncelikle "Servisle gidip gelmek yurtta kalmaktan daha ekonomik midir?" sorusuna cevap arayalım. 5 yıl önce yurtta kaldığım dönemde yıllık ücretim 3000 lira civarıydı. Bu da 10 ay için ayda 300 liraya tekabül eder. Şimdi ücretler çok daha pahalanmıştır. Servisle ise geçen sene aylık 340 lira ödedim. Yurtta kalırken okula gitmek için minibüs, otobüs vs. ücreti, dışarıda yeme ücretini vs. de katarsak servis daha ekonomik görünüyor.

Peki servisle gidip gelmek yorucu mudur? Elbette ve fazlasıyla. Okuduğu şehirde yaşayan arkadaşlarınız ikinci rüyalarını görürken siz servis koltuğuyla cebelleşiyor olacaksınız. Yol boyu uyuma hayallerinizi suya düşürmek istemem ama çoğu firma Körfez, Derince veya İzmit'te aktarma yapıp mahallelerden topladıkları öğrencileri okullara dağıtıyor. Yani siz koltuğa kafanızı koyduğunuz anda uyuyan bir insan da olsanız aktarma eziyetini çekeceksiniz. Yağmur yağarken sizi mahallenizden alan servisten indirilip okula götürecek servisin gelmesini bekleyeceksiniz. Dönüşte de aktarma olacak ve ortalama 20 dakika aktarmada kaybedeceksiniz. TEM üzerinden Gebze-İzmit arasının 20 dakika olduğunu düşünürseniz büyük zaman kaybı bu. Dönüşte de büyük ihtimalle İstanbul trafiğine yakalanıp biraz daha zaman kaybedip yorulacaksınız. Haftada üç günden fazla dersiniz varsa servis çekilir dert değil.

Servis sizi genellikle evin önünden almaz ve oraya da bırakmaz. Kendimden örnek verecek olursam, evim minibüs yoluna yürüyerek 10 dakika, E-5'e de 15 dakika mesafede. Sabah servis evime yakın bir caddeden alıyordu. Dönüşte ise 5 servisine binmezsem şansıma minibüs yolu servisi çıkarsa onunla, çıkmazsa da E-5 servisiyle gidiyordum. Bazen serviste ayakta kaldığım veya küçük otobüste şoförün yanına basamağa oturduğum vs. oluyordu. Taktir edersiniz ki bu da hiç rahat bir yolculuk şekli değil. Bazı firmalar her saat minibüs yolu ve E-5 servisi çıkarıyor. Onları tercih ederseniz kafanız rahat olur.

Namaz kılanlar için servis tam bir eziyettir. Kısa kış günlerinde servisle yolculuk ederken namaz kaçırma riskiniz vardır. Örneğin 1 servisine binerseniz öğle namazı kaçacaktır, 3 servisinden ikindi namazı, 5 servisinde de akşam namazı kaçacaktır. Sırf bu yüzden 20:30 servisini beklemek istemiyorsanız servisten uzak durum. Ders, namaz ve servis saatlerini birbirine uydurmak çok zordur. Ben bu konuda çok zahmet çekmiştim. Ben yandım, eller yanmasın Smile

Sınav haftalarında ikinci öğretim öğrencileri de birinci öğretim servisleriyle geldiklerinden tam bir kaos oluşuyor. Şansıma servis kullandığım dönemdeki en erken sınavım 10:30'da idi. 9'da sınavı olup kaçıranı gördüm. Ben de cuma günleri laboratuvar dersime 9'da yetişemiyordum. Çünkü bazı servisçiler cuma günleri tatil yapıyordu ve yine kaos ortamı oluşuyordu. Dolayısıyla bizim gibi devam zorunluluğu bulunan bölümlerde servis risktir.

İki yıl servis kullanıp Adapazarı merkeze hiç inmemiş birisiyle tanışmıştım. Servisteki diğer arkadaşların çoğu da muhtemelen böyle idi. Servis kullananlar mukim arkadaşlarıyla bir sosyal çevre oluşturamazlar. Sosyal bir insansanız servis size göre değil.

"Peki günübirlik gidip dönmek için servisten başka bir yol yok mu?" dediğinizi duyar gibiyim. Elbette var. Tüm yöntemleri denemiş biri olarak onları da sıralayayım.

Tuzla ve Pendik'ten kalkan hafif ticari araçlar var. Bunların Tuzla Şifa Mahallesinden kalkanları 14 lira diye hatırlıyorum. Pendik'ten kalkanların fiyatını bilmiyorum. Bu araçlar Adapazarı Kuzey Terminale giderler. Oradan tek otobüsle yarım saatte kampüse ulaşırsınız. Çok az dersiniz varsa uygunlar. Her gün gidecekseniz başka yöntemlerimiz de var.

Çayırova'dan kalkan küçük otobüsleri de kullanabilirsiniz. Harem-Gebze minibüslerine binip Çayırova'da inerseniz hemen yolun sağından kalkan Saran ve Nacak Turizm arabalarını görebilirsiniz. Bunların öğrenci fiyatı 10 TL'dir. Yeni terminalde bırakırlar. 1 saat 20 dakikada Çayırova'dan terminale varırlar. Terminalden 29 numaralı belediye otobüsüyle 40 dakikada kampüse varırsınız.

İki sene yaz okullarında tren kullanmıştım. En rahatı oydu ama muhtemelen mart ayına kadar Adapazarı ekspresi çalışmayacağı için onu şimdilik yazmıyorum.

Sakarya Üniversitesi'ne günübirlik ulaşmak için en son kullandığım yöntem ise otobüs+minibüs yöntemi idi. Kartal Cevizli'den kalkan 200 numaralı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi otobüsü ile İzmit'e gidip oradan da kampüs minibüsüyle üniversiteye gidiyordum. Vakitleri kendime göre esnetebildiğim ve İzmit gibi deniz kenarı bir yerde istediğim kadar mola verebildiğim için en sevdiğim yöntem bu olmuştu. Otobüs öğrenci kartıyla 3,25 TL, minibüs de 5 TL idi. Tabii bu yöntemde püf noktası otobüste ayakta kalmamak. Giderken evim ilk durağa yakın olduğu için Cevizli'den binip inene kadar oturuyordum ama dönüşte oturacak yer bulmak biraz zor oluyordu tabii. Bunu göze alıyorsanız ve az dersiniz varsa bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Konaklamak ve günübirlik okula gidip gelmek için her yöntemi kullandım.Sizlere tavsiyem en iyisi uyuşabileceğiniz arkadaşlarınızla eve çıkmanız. Tabii ki bunun da püf noktaları var ama ona burada değinmeyeceğim. Bir başka yazıda görüşmek üzere...

Teşekkür Edenler dboyraz , ahmetnbr , mertcanaytar , Bülent Barut
.
Konu: 0
Kıdem: 06.10.2014

Selam, güzel açıklamışsınız katılıyorum size.

Ben de Kocaeli Üniversitesi'ne 1 yıl gidip geldim. Makine mühendisliği 1. sınıftaydım yani derslerim çok ağır sayılmazdı ama yine de uykusuzluk vb. problemler oldu servis sürecimde.

Üsküdar'dan evimin önünde alan servis genellikle aktarma yapmadan gitti ve bir buçuk saat falan sürüyordu. 6.30 servise biniş 8.15 okulda iniş falan yani. Fakat saat 10'daki ders için bile bu servisi kullanmak kötü oluyor. Ara servis var bizim firmada 10.00 da binebiliyorsunuz şoförü arayarak bineceğiniz noktada anlaşıyorsunuz. Yani bu ara servisle 12.00 gibi okulda olursunuz sadece öğleden sonra ders olan günler için güzel. Tabi bunlar firmadan firmaya değişir. Ücretler 350TL bu yıl genelde İst-kocaeli arası. Okuldan servisler İstanbul'a saat başı kalkıyor orası biraz kötü. 10.05 te dersiniz bitse bile 11 servisini bekliyorsunuz mesela.

Ben 1 yıl gidip geldim ama 4 yıl gidip gelen tanıdıklarım da var ist-kocaeli arası. Bir süre sonra alışıyorsunuz hiç etkilemiyor zaten. Ayrıca üniversite lise gibi değil, okula hergün gidilmediği için aşırı da yormuyor diyebilirim. İstanbul'da oturup da Kocaeli Üni'de okumayı düşünenlerin yine de servisçilerden birebir bilgi almasını tavsiye ediyorum çünkü birsürü servis firması var şartlar farklılık gösterebilir.

Teşekkür Edenler
.
Kıdem: 25.07.2015

öncelikle herkese merhabalar. ben bu sene sau makine muhendisligine baslıyacağım. Size bir sorum olacaktı. Izmitten sau kampusune direk minibus var mi varsa nereden binebilirim.

Teşekkür Edenler
.

(25.07.2015, Saat:22:47)ahmet1234 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.öncelikle herkese merhabalar. ben bu sene sau makine muhendisligine baslıyacağım. Size bir sorum olacaktı. Izmitten sau kampusune direk minibus var mi varsa nereden binebilirim.

İzmit E-5'ten Halkevi, vilayet gibi ana duraklardan binebilirsiniz. 

Kampüse doğrudan çıkan minibüsler belirli saatlerde geçer. Halkevinde Adapazarı minibüs duraklarındaki kahyaya sorabilirsiniz. Direkt giden minibüslerin önünde fosforlu sarı tabelada "Sakarya Üniversitesi Kampüs" diye yazıyor. 

Teşekkür Edenler
.
Kıdem: 25.07.2015

Cok sağolun.iyi forumlar.

Teşekkür Edenler
.
Kıdem: 05.08.2015

Merhaba, bu sene Sakarya Üniversitesi'nde okuyacağım ikinci öğretimim İstanbul'dan servisle gitmeyi düşünüyorum. Sizce çok yorucu olur mu ? Yurtta kalmak istemiyorum kimseyi tanımadığım için de eve çıkamam 1 sene sonra belki anlaşabileceğim birisi olursa onunla çıkarım. Bu senenin servis fiyatlarını bilen var mı ? Anadolu Yakasında oturuyorum servisle gitmek ne kadar sürüyor ? Teşekkürler.

Teşekkür Edenler
.

İkinci öğretim için servis yorucu olabilir. Özellikle her gün dersiniz varsa servisi önermem. Anadolu yakasından ortalama bir buçuk saat sürüyor. Akşam çok geç saatlerde dönebilirsiniz.

Teşekkür Edenler
.

(05.08.2015, Saat:11:22)Sadettin Odabaşı Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.İkinci öğretim için servis yorucu olabilir. Özellikle her gün dersiniz varsa servisi önermem. Anadolu yakasından ortalama bir buçuk saat sürüyor. Akşam çok geç saatlerde dönebilirsiniz.

Geç dönmek sorun değil 1.5 saat sürüyorsa da fazla değil çünkü kuzenim İstanbul Üniversitesi'ne 1.5 saatte gidiyor zaten ve 3 vesait ile. Dersleri etkiler mi servisle gidip gelmek mesela okulda işim çıktı geç dönmem gerekecek ya da okula erken gitmem gerekti servise istediğim saatte binebilir miyim ?

Teşekkür Edenler
.

Genellikle bir gün önceden bildirmek şartıyla istediğiniz saatte binebilirsiniz. Döneceğiniz saati istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

Teşekkür Edenler bozert123
.

(05.08.2015, Saat:13:38)Sadettin Odabaşı Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.Genellikle bir gün önceden bildirmek şartıyla istediğiniz saatte binebilirsiniz. Döneceğiniz saati istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

Çok teşekkür ederim, çok yardımcı oldunuz. Servis direkt kampüse götürüyor değil mi ? Aktarma falan yapmıyor yani .

Teşekkür Edenler
.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Sakarya Üniversitesi Sadettin Odabaşı 3 22.382 25.12.2016, Saat:12:00
Son Yorum: sau91

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2017 MyBB Group.

Yandex.Metrica