Dünya Beyin Olimpiyatları Final Sorusu
(20.01.2016, Saat:23:43)mgm77 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.Haftanin her günü olabilir . Söyledigi günde kadinin dogru söyledigini bilemeyiz. Sonuc olarak yalanda söylüyor olabilir Smile
Selamlar
Persembemi acaba Big Grin
Eğer bu soruyla Da Vinci çırak olarak alındıysa bu kadar basit olamaz, olmamalı. Bilmiyorum ama daha tuhaf bir cevap verilmiş olabilir. Örneğin: Bir insanın yalan söylemesi için konuşması gerekir (konuşmayan ne yalan söyler ne doğru, söylemez) eğer ortada konuşmama durumu varsa;
1)İki taraf da konuşmuşsa gün perşembedir ki bunda çoğunluk olarak hem fikiriz.
2)Kadın konuşmuş ve erkek konuşmamış olursa erkek ben de derken yalan söylemiş olur ve kadının hem yalan hem doğru söylemesine göre bu durumda iki gün ortaya çıkar: kadın yalancıysa pazar; kadın doğru söylüyorsa perşembe olabilir.
3)Eğer erkek konuşmuş ve kadın konuşmamışsa kadın yalan söylemiştir ve burada da erkeğin verdiği cevap iki şekilde olacaktır: erkek yalan söylüyorsa pazar; erkek doğru söylüyorsa gün perşembedir.
Sonuç olarak önümüzde potansiyel cevap niteliği taşıyan 2 cevap olacaktır: Pazar ve perşembe. Bu durumda soruyu soran elemeyi yaparken (Da Vinci'yi seçtiği eleme) diğer kriterleri esas alır ve aslında beğenmediği birisini saf dışı bırakmak için elinde koz olur. Şöyle düşünün iş verensiniz ve size biri başvuru yapmak için geldi. Adam dört dörtlük ama size tekin gelmeyen bir yönü var. Adamı göndermek için bu soruyu sorarsınız. Eğer perşembe derse yanlış deyip cevabın pazar olduğunu söyler gönderirsiniz. Eğer pazar derse yine cevabın yanlış olduğunu doğrunun ise perşembe olduğunu söylersiniz. Sonuç olarak aslında bu soru hileli ve diğer kriterleri çarpıtmak amacıyla sorulmuş bir sorudur gibi geliyor bana...

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi