Yağ basıncı & Verim orantısı
Arkadaşlar merhaba,

Teknik olarak aydınlanmak istediğim bir konuyu sizlerle paylaşmak, sizlerin bu konudaki görüş ve fikirlerinizi almak istiyorum.

İki uç tan yataklanan bir mil düşünün ve bu yataklara sürekli bir pompa ile 25 bar sıvı yağ basılıyor yağlama bu şekilde yapılıyor.Milin bir ucunda oldukça büyük bir santrifüj fan var (2.000.000 cfm), diğer ucunda ise 2 adet 250+250 kw asenkron motor var.

Bu sistemin verimini en kısa yoldan bir nebze daha arttırmak&tüketimini ise bir nebze daha aza indirgemek istiyorum.Aklıma gelen yöntem şu oldu yağlama basıncını 25 bardan 50 bar a yada yada 70 bar a çıkarırsam bana verim olarak geri dönermi yoksa tam tersi etki mi yapar?

Yağ pompası ayrı bir ünite, yukarıdaki sistem ile mekaniksel olarak bir bağlantısı yok harici bir beslemesi ve motorları bulunmakta.İstenildiğinde ise basınç 120 bar a kadar çıkartılabilmekte.

Yağ basıncı artışı sonrası oluşacak yağ kaçakları vs. sorun teşkil etmeyecektir zira sistemin şu an ki halinde sızan yağlar yine bir yerde toplanarak tekrar alt taraftaki yağ kazanına geri dönecek şekilde tasarlanmış.

Bahsettiğim şekilde yağ basıncında bir arttırım söz konusu olursa bana + ve - yönleri ne olur bilgi verirseniz çok müteşekkir olurum değerli yorumlarınızı bekliyorum, kolay gelsin.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi