4 Tekerli Basit Araç Tasarımı Nasıl Yapılır?
Arkadaşlar merhaba bu forumda yeniyim konuyu doğru kategoriye mi açtım onu da tam bilmiyorum ama neyse geçiyorum, sorunum şu bir projem var kafamda tasarladım hatta bitirdim ancak gerçeğe dönüştüremiyorum çok basit ancak bir türlü olmuyor sizden bu konuda yardım istiyorum ben bilgisayar programcısıyım web sitesi ve masaüstü windows programları yapabiliyorum ve işim bu zaten ancak ben kendimi tek bir yönde geliştirmek istemiyorum elektronik ve mekanik öğrenerek yeni yeni hobiler edinmek istiyorum belki yeni bir icar çıkarabilirim vs böyle bir düşüncem var ancak daha ilk projemde tıkandım kaldım.

Zaten bu forumda bir çok makine mühendisi ve mekanik uzmanı arkadaş vardır muhtemelen yardımcı olacaklarını düşünüyorum. 

Proje şu oldukça basit mekanik olarak(bana zor olan kısmı bu zaten):

Bir tane ahşap olabilir plastik olabilir hangisi daha kolay olursa bir araç kasası aracın boyutları tam belli değil ancak size şöyle söyleyeyim içinde bir tane 17 inch lik bir laptop taşıyacak kadar büyük olacak yani öyle çok büyük değil çocuk oyuncağı gibi minik bir şey de olmayacak yani ortalama 30 cm en 40 cm boy işte kullanılacak tekerlerin çapıda çok önemli değil değişebilir 12 cm gibi bir şey olacak. Araç 4 tekerli olacak ancak şöyle düşündüm bu aracın kolayca sağa sola dönebilmesi için sol tekerler birbirine kasnak ve kayışla bağlı olacak aynı şekilde sağ tekerlerde birbirine kayışla bağlı olacak veya zincir ve dişli de olabilir hangisi daha kolay olursa tek amacım sağlam ve yüreyebilen bir araç olması nasıl olduğu çokta önemli değil.
Bunu bir tank paleti gibi düşünebilirsiniz ancak öyle olmayacak sadece sol iki teker birbirine bir şekilde bağlanacak sağ tekerlerde birbirine bağlanacak böylece sağa sola dönmesi için daha kolay olacak anladınız sanırım bu kısmı geçiyorum ve 2 adet motor olacak biri sol tekerlere dişli veya kayışla bağlanacak diğeri de aynı şekilde sağ tekerlere dişili veya kayışla bağlanacak proje bu işte bitti mekanik kısmı buraya kadar.

Bu aracı ben internet üzerinden kontrol edeceğim bu kısım ben de zaten bilgisayarcı olduğum için nasıl yapılacağını biliyorum gerekli durumlarda yardım alırım zaten ancak o kısmı bana zor gelmiyor şu an için.

Sizce bu araç nasıl yapılabilir?

Evet çok basit bir iş 4 teker, 4 kayış, 2 motor, 1 kasa, dişli veya kasnak, vida vs falan
fazla malzeme yok aslında nasıl yapabilirim veya kim yapabilir bana maliyeti ne olur tahmini malzeme parası + işçilik parası?
Öncelikle maliyet ve malzeme seçimi için bazı kriterleri (Taşınacak max. ağırlık, max. hız, menzil vb.) belirlemeniz gerekir ki ona göre motor, batarya sistemi vs için fiyat araştırması yapılabilsin.
Sizin yerinizde olsam dişli veya kasnak yerine her teker için bir DC motor kullanırdım.
Şaseyi sigma profil kullanarak oluşturabilirsiniz. Aşağıdaki linktekine benzer şekilde ;
Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Makine Mühendisliği Öğrencisi Dışardan Nasıl Görünür ? (Mizah) Ali Sürmeli 27 27.539 03.12.2015, Saat:15:28
Son Yorum: ordulu

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi